CelCzy warto zaplanować swoje życie? Cele….


 

Jako matematyk kocham liczby i kocham statystykę. Jako coach kocham ludzi i kocham pracować z nimi i tworzyć nowe relacje.

Postanowiłam rozpocząć badania na temat planowania przez ludzi własnego życia. Ilu ludzi na świecie planuje swoje działania? Kto z Was wstaje rano i codziennie wie, jak jego dzień będzie wyglądał? Ilu z Was pozwala sobie na pójście za tym, co oferuje mu świat w danym momencie, a ilu z Was sztywno trzyma się ustalonego planu działania na dany dzień? Kto z Was idąc spać dzień wcześniej planuje jak powinien wyglądać jego kolejny dzień. Ile osób korzysta z kalendarza? I czy w ogóle jest on przydatny? Czy warto stawiać sobie cele? Cel na dzisiejszy dzień…. Cel na dany tydzień…. Cel na miesiąc…. Cel na rok…. Cel na następne 5 lat….. 🙂 Przesadzam? Chyba nie :).

Okazuje się, że osoby, które osiągają w życiu największe sukcesy zawodowe i prywatne, to osoby, które potrafią stawiać sobie cele i planować.

No i teraz się zaczyna…. Co to znaczy stawiać sobie cele i jak to w ogóle robić? Wszędzie wokół mówi się o celach na dany rok, o celach zawodowych i prywatnych, ale jak się dowiedzieć jaki jest mój cel i czego ja chcę i po co mi w ogóle ten cel?

Jest na to kilka sposobów, o których chcę Wam opowiedzieć. A na pewno o jednym. Podam również źródła, gdzie można zacząć pracę z celami lub odeślę do odpowiedniej lektury…

Zatem zaczynamy 🙂 

Moja metoda wyznaczania celów

czyli taka, która mi najbardziej przypadła do gustu, jest dość prosta, jednak czasochłonna. Ale efekty są nieziemskie! Ta metoda mi odpowiada, natomiast podam więcej sposobów, abyś Ty wybrał/a dla siebie najskuteczniejszy.

Zaczynamy 🙂

 1. Weź kartkę papieru i ołówek lub długopis.
 2. Wypisz na niej rzeczy, marzenia, które chcesz w życiu zrobić albo chciałbyś zrobić :).
 3. Nie ograniczaj się. Pisz, dopóki stwierdzisz, że już nic nie wymyślisz. Nawet, jeśli ma Ci to zając cały dzień. Pisz bo warto!
 4. Wszystkie cele, które właśnie wypisałeś pogrupuj w odpowiednie dla siebie kategorie (np.: związane z rodziną, pracą zawodową, zdrowiem, rozwojem osobistym, podróżami, itd.) Ważne, żeby to były Twoje obszary działania.
 5. Jeśli stworzysz sobie swoje kategorie i wrzucisz tam swoje cele, to teraz działamy dalej 🙂
 6. Przy każdym z celów zapisz np. w kółeczku obok liczby 1, 5, 10, 20. Każda liczba oznacza czas realizacji danego celu w latach:1 – rok, 5 – pięć lat, 10 – dziesięć lat, 20 – dwadzieścia lat. To Ty sam określasz ile czasu sobie dajesz i jakie masz zasoby. Pamiętaj! W każdej chwili ten czas można zmienić, gdyż zobaczysz, że niektóre cele osiągniesz szybciej niż Ci się aktualnie wydaje :).
 7. Teraz w każdej z tych kategorii wybierz tylko jeden cel, który jest dla Ciebie najważniejszy do zrealizowania. (To był dla mnie najtrudniejszy krok, jednak później się okazało, że dość łatwo za tą decyzją podążają inne cele).
 8. Zatem podsumujmy. W każdej stworzonej przez Ciebie kategorii masz aktualnie cel. Wow! Jak się z tym czujesz? To jeszcze nie koniec.
 9. Kolejne działanie, to odpowiedź na pytanie: Dlaczego pragnę spełnienia tych właśnie marzeń, celów? Wypisz na kartce (koniecznie!) wszystkie powody odnosząc się do konkretnego wybranego przez Ciebie celu w konkretnej kategorii. Nie ograniczaj się!
 10. Kolejny krok: Co mogłoby mi przeszkodzić w realizacji mojego celu? Wypisz na kartce (koniecznie!) wszystkie przeszkody odnosząc się do konkretnego wybranego przez Ciebie celu w konkretnej kategorii. Nie ograniczaj się!
 11. Kolejne pytanie: Jakie przyjemności będę miał z realizacji swojego celu? Wypisz na kartce (koniecznie!) wszystkie przyjemności odnosząc się do konkretnego wybranego przez Ciebie celu w konkretnej kategorii. Nie ograniczaj się!
 12. I już ostatni krok: Żal jakiego doznam nie realizując mojego celu. Wypisz na kartce (koniecznie!) wszystkie powody odnosząc się do konkretnego wybranego przez Ciebie celu w konkretnej kategorii. Nie ograniczaj się!

Teraz już wiesz dlaczego wybrałeś takie cele, a nie inne i dlaczego one są dla Ciebie najważniejsze. Sam wypracowałeś dlaczego Ty ich potrzebujesz i dlaczego one potrzebują Ciebie :).

Wykonałeś super pracę nad sobą i swoim życiem.

Sam sobie odpowiedz na pytanie, czy było warto zaplanować swoje życie?

A na pewno jego część. To dopiero początek i tutaj przygoda dopiero się zaczyna.

Polecam również inne artykuły z tym związane:

– chociażby Michała Pasterskiego, który sam jest dla mnie inspiracją w wielu dziedzinach http://michalpasterski.pl/2008/10/jak-stawiac-sobie-cele-ktore-osiagniesz/

 – Artur Wiktor, którego traktuje jak swojego mentora w marketingu Internetowym http://podstawybiznesu.pl/jak-wyznaczac-cele-cz-2/

Zapraszam do rozpoczęcia pracy ze sobą i swoim życiem. Warto przeżyć dobrze życie, bo jest ono tylko jedno :). Ale przeżyte dobrze, jedno wystarczy :).

Proszę podziel się ze mną swoimi celami lub przemyśleniami na temat tej metody pracy z celami. Będzie to dla mnie kolejna cenna informacja, a dla pozostałych może sposób na odkrycie samego siebie?

Pamiętaj! Możesz być kim zechcesz :).

One Thought on “Czy warto zaplanować swoje życie? Cele….”

 • Kolejny świetny artykuł :-). Ja zaczęłam pracę z określaniem celów w życiu. To bardzo porządkuje myślenie i pomaga sprecyzować co się che osiągnąć w życiu. Na pewno też skorzystam z podpowiedzi autorki. Będę mogła jeszcze bardziej dokładnie posegregować swoje cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *