efektywna pracaŻyjemy w świecie technologii i ciągłego rozwoju informatycznego i technicznego. Pomimo to, ciągle narzekamy że nie mamy na nic czasu i nasza praca jest mało efektywna. Okazuje się, że rynek konsumpcyjny jest tak bogaty, że my użytkownicy mamy problem z dokonywaniem wyborów. Nie radzimy sobie z nadmiarem. Sytuacja ta przekłada się na życie nie tylko osobiste i domowe, ale również zawodowe.

Nasza praca traci na efektywności, gdy nie potrafimy wyszukać odpowiednich narzędzi, by ułatwić sobie życie.

Są jednak na świecie osoby, które radzą sobie z tym chaosem i potrafią się uśmiechać pomimo złej pogody. Żyją w zgodzie ze sobą i otaczającym światem. Bardzo często słyszą stwierdzenia: „a, Ty masz dobrze, bo umiałeś  się dostosować. Twoja praca przynosi efekty.” Osoby, które są pozytywne też pracowały nad tym, aby dziś móc uśmiechać się i cieszyć życiem. Radosna informacja dla nas wszystkich jest taka, że każdy może się tego nauczyć, jeśli wprowadzi do swojego życia kilka zasad.

  1. Zacznij planować swoje działania

Metod jest kilka. Jedną z propozycji jest na przykład wypisanie sobie na kartce rzeczy, które masz zrobić jutro. Rano wstajesz i układasz plan na dziś (jeśli Ci wygodniej, możesz to zrobić dzień wcześniej). Planowanie nie oznacza, że masz zapchać cały kalendarz i w luki, które Ci zostają „upychać” sprawy zaległe. Planowanie uczy systematyczności. Daj sobie czas na próby i błędy i naucz się odkładać rzeczy mało ważne na później. Twoja praca zacznie Cie cieszyć.

Pamiętaj! Zaczynaj zawsze od rzeczy najważniejszych w danym dniu i nie zaczynaj drugiego zadania, dopóki nie skończysz pierwszego.

  1. Rób jedną rzecz w danej chwili

Tak, wiem. Kobiety posiadają zdolność robienia kilku rzeczy naraz. To oczywiście nieprawda. Każda kobieta, która posiada podzielność uwagi, tak naprawdę w danym momencie robi tylko jedną rzecz. Wiele prac ma rozpoczętych, ale działa tylko w jednym zadaniu. Aby być efektywnym w działaniu i zadbać o swoją energię należy skupić się na jednym zadaniu w danej chwili.

Pamiętaj! Jeśli wykonujesz zadania świadomie, Twój mózg skupia całą energie na tym zadaniu i satysfakcja gwarantowana.

  1. Odpoczywaj

Aby praca była skuteczna i efektywna musimy odpoczywać. Wszyscy. Twój mózg po prostu się wyłącza po jakimś czasie i działasz na zasobach rezerwowych. Czyli na automacie, a co za tym idzie świadomie nie uczestniczysz w zadaniu. Podziel pracę na maksymalnie 90 minutowe etapy. Rób sobie minimum 10 minutowe przerwy (wyjdź na obiad, przejdź się po korytarzu, wstań i się porozciągaj, zrób sobie herbatę).

Pamiętaj! Podczas przerwy oderwij się całkowicie od miejsca pracy, zmień otoczenie albo chociaż otwórz okno i zrób kilka wdechów i wydechów.

  1. Koncentruj się na zadaniu

Ciężko jest pracować, gdy Ty siedzisz nad zadaniem, a co chwila ktoś wchodzi do pomieszczenia albo portale społecznościowe „atakują” informacjami z każdego okienka. Unikaj rozpraszaczy. Skorzystaj z aplikacji blokujących portale społecznościowe, pozwolą one Ci skupić się na zadaniu i wyeliminować czynniki zewnętrzne utrudniające skuteczną i efektywna pracę. Coraz więcej pracodawców blokuje portale w swoich firmach, gdyż badania wykazały, że znacznie zmniejszają efektywność pracy zatrudnionych pracowników.

Pamiętaj! Powrót do rozpoczętego wcześniej zadania zajmuje dużo Twojej energii i obniża Twoją efektywność w pracy.

  1. Korzystaj z konkretnych narzędzi

Szukając eksperta w danej dziedzinie zwracamy uwagę na to, jak bardzo jest skuteczny i jakie są efekty jego pracy. Zlecając komuś zadanie do wykonania w swoim domu obserwujesz z jakich narzędzi korzysta i oceniasz po tym, czy „jest dobry”. Profesjonalne działania to wiedza + doświadczenie + narzędzia. Jeśli pracujesz w domu i laptop jest Twoim narzędziem pracy, to dobierasz go dokładnie do swoich potrzeb. Kupujesz wygodne krzesło i dbasz o zasoby twojego komputera. Prowadząc firmę potrzebujesz strony internetowej, mailingu, reklamy, serwera, itd. Już wcześniej pisałam, jak trudno jest nam podjąć decyzję w świecie nadmiaru. Dlatego coraz częściej mądrzy przedsiębiorcy wybierają pakiety narzędziowe ze sobą połączone. Szukają oni sami firm, które posiadają pakiety usług, gdyż jest to opłacalne i wygodne. Takie rozwiązania dla firm i osób zajmujących się marketingiem poleca na przykład grupa Servaq, która posiada gotowe pakiety i usługi specjalnie dostosowane do potrzeb rynku i klienta. Oferują narzędzia proste w obsłudze z instruktażem krok po kroku jak z nich korzystać.

Pamiętaj! Dobre narzędzie pracy, to skuteczność i efektywność zawodowa oraz radosny i szczęśliwy Ty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *